AR VALOTE NAMUS SAUGIOMIS PRIEMONĖMIS?

Kiekvienuose namuose surasime keletą valymo priemonių. Vienos grindims, kitos paviršiams, trečios dar kažkam. Be cheminių valymo priemonių išsiversti iš ties nelengva ir kartais netgi būtina jas naudoti, o ir chemikalų gamybos ir platinimo kontrolė vykdoma gana griežtai (lyginant su trečiųjų, ar JAV rinkomis), tad per daug nerimauti nevertėtų. Bet, kažkas paskakytų, kad nerimauti nevertėtų ir kiekvieną dieną valgant cepelinus...

Ir nors ir sutiksime, jog tai prižiūrinčios tarnybos stengiasi iš paskutiniųjų ir kruopščiai prižiūri esamų ir naujų cheminių medžiagų vystymo technologijas, visgi skaičiai ir logika verčia būti atsargiems – vidutiniškai 2000 – 2500 chemikalų išrandama kasmet. Visą šį kiekį (bei ir jau esamų chemikalų) visiškai ištirti ir nustayti jų saugumą sveikatai yra tikrai nelengvas iššūkis. Tad būti užtikrinti, jog jūsų klozeto valiklis nesukels jums kokios baisios ligos, kaip ir negalime. Pridėkite dar visą krūvą kitokių valiklių ir gausime potencialiai labai pavojingus kokteilius, kurių rekomenduotų vengti net ir labai skeptiški ekologijai chemikai.

Vienos medžiagos alergizuoja, kitos veikia toksiškai

Taigi, kokios medžiagos randamos vos ne kasdien naudojamuose buitiniuose valikliuose ir plovikliuose? Pagrindinės valiklių sudedamosios dalys – paviršiaus aktyviosios medžiagos, įvairūs karbonatų (sodos) deriniai, rūgštys, šarmai, kvapai, dezinfekuojančios priemonės. Paviršiaus aktyviosios medžiagos (PAM) padeda nuo valomo paviršiaus atskirti nešvarumus. Jų yra įvairios paskirties valikliuose. Stiklo paviršių valikliuose yra acto, kuris šalina kalkes, ir amoniako, kuris suteikia blizgesio. Į baldų valiklių sudėtį įeina terpentinas, įvairių rūšių vaškas, alkoholiai, įvairūs eteriai ir esteriai. Orkaitės valikliuose dažniausiai būna stiprių šarmų (natrio, kalio hidroksido).
Valymo priemonės dėl jų sudėtyje esančių alergenų – kvapiųjų priedų, dažų, chloro junginių, vandenilio peroksido, karbonatų, optinių baliklių – vis dažniau sukelia alergiją ar kontaktinį dermatitą. Kartais nereikia net valyti – staigią alerginę reakciją gali sukelti vien aštrus valiklio kvapas ar dulkės. Neigiamų pasekmių gali sukelti ir nepakankamai gerai nuplautas paviršius. Likusios priemonės gali dirginti odą ir gleivinę, ypač jei yra sąlytis su oda. Pavyzdžiui, vaikas šliaužioja po grindis, ant kurių liko valymo priemonės arba maudomasi vonioje prieš tai ją išvalius valikliu. Valymo priemonės kartu pašalina ir apsauginę riebalų plėvelę nuo mūsų odos. Dėl to oda sausėja, skeldėja, parausta, peršti. Į mažiausias žaizdeles gali patekti įvairūs mikroorganizmai. Pasak Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertės Lauros Stančės, kai kurios valikliuose esančios medžiagos yra toksiškos ir potencialiai sukeliančios vėžinius, reprodukcinius susirgimus ar kitaip galinčios pakenkti organizmui: NTA, alkilfenoletoksilatai, chloro junginiai, daugelis kvapų (ypatingai sintetiniai muskuso). Todėl valiklius su šiomis medžiagomis reikėtų rinktis atsargiai.

Labai žalingi žmogui chloro junginiai. Jie gali dirginti odą, sukelti niežulį, paraudimus, dirgina kvėpavimo takus, akių gleivinę, prarijus pažeidžia kepenis ir inkstus, gali sukelti vėžinius susirgimus. Reaguodami su kitomis medžiagomis gali sudaryti nuodingus junginius: pavyzdžiui, sumaišius su amoniako turinčiomis priemonėmis, išsiskiria nuodingos chloramino dujos. Maišant įvairius chloro turinčius valiklius, ypač šarminį ir rūgštinį valiklį, išsiskiria chloro dujos, kurios yra labai nuodingos ir netgi gali tapti mirties priežastimi. Būtent todėl nepatartina vienu metu naudoti kelių skirtingų valiklių.

Valiklių medžiagos aplinkoje išlieka ilgai

Valiklių medžiagos aplinkoje išlieka pakankamai ilgai, kadangi jos gali nusėsti dulkėse. Visais atvejais jų patekimas į žmogaus organizmą nėra pageidautinas, kitaip gamintojas nerašytų, kad valiklį reikia gerai nuplauti vandeniu. Todėl labai svarbus ir dozavimas –daugiau priemonės nereiškia, kad bus geriau nuvaloma. Taip pat jei parašyta, kad valant būtina naudoti apsaugos priemones (pirštines, akinius ar pan.), pasak L. Stančės, logiška, kad tokiomis priemonėmis stalo paviršiaus, ant kurio dedame maistą, geriau nevalyti.

Švaros priemonių ženklinimas

Pavojingos cheminės medžiagos ir mišiniai švaros priemonėse privalo būti paženklinti. Ženklinimas suteikia pirkėjui žinių apie įsigyjamos prekės pavojingumą. Taip pat etiketėje turi būti trumpai ir aiškiai nurodyta, kokių atsargumo priemonių naudotojas turi laikytis bei ką daryti, jei kyla grėsmė sveikatai. Jei valiklis pažymėtas vienu iš įspėjančių ženklų, vadinasi, jo sudėtyje yra daugiau nei 10 proc. pavojingos cheminės medžiagos arba mažesnis kiekis labai pavojingos cheminės medžiagos, dėl kurios ir visas mišinys tampa pavojingas aplinkai ir žmogui.

Rekomenduojama visuomet atkreipti dėmesį į paveiksliukus ir piktogramas, kad žinotume, ko iš valiklio galime tikėtis. Pavyzdžiui, užrašas „Dirginanti (Xi)“ reiškia, kad trumpai, ilgai ar pakartotinai susilietęs su oda ar gleivine valiklis gali sukelti uždegimą ar alergiją, „Kenksminga (Xn)“ - kenksmingas sveikatai, įkvėpus, susilietus su oda ar prarijus gali sukelti sveikatos sutrikimus, „Ardanti (ėsdinanti) (C)“ - gali pažeisti odą, sukelti ilgalaikius gerklės ir akių pakenkimus, „Toksiška (T)“ - įkvėpus, susilietus su oda ar prarijus gali sukelti ilgalaikius ir sunkius sveikatos sutrikimus, „Labai toksiška (T+)“ - įkvėpus, susilietus su oda ar prarijus gali sukelti ilgalaikius ir sunkius sveikatos sutrikimus.

Iš viso to galime daryti išvadą, jog prieš valant savo namus, būtina peržvelgti naudojamų priemonių tipus ir nuspręsti ar tikrai visi jie yra neišvengiamai reikalingi. Jeigu jau valote su cheminėmis valymo priemonėmis, naudokite jas pavieniui ir neperdozuodami, o jeigu norite imtis dar didesnių atsargos priemonių – ekologiškų valymo priemonių naudojimas būtų vienas protingiaiusių pasirinkimų.

SONETT - saugios priemonės švariems namams

BIOSALA parduotuvėse galite rasti gausų pasirinkimą ekologiškų švaros priemonių SONETT, tarp kurių valikliai, skalbikliai, muilas, indaplovių tabletės ir t.t. 

SONETT produktai:

1. Pagaminti iš 100% natūralios, ekologiškos augalinės žaliavos
2. Sudėtyje nėra naftos produktų, chloro, amoniako, optinių baliklių, sintetinių kvapų, dažų ir konservantų
3. Sudėtyje nėra fermentų
4. Sudėtyje nėra GMO produktų
5. Ekonomiški, koncentruoti produktai 
6. Visiškai saugūs tiek žmogui, tiek gyvūnams
7. Neteršia gamtos, visiškai suyra gamtoje, o pakuotės lengvai perdirbamos 
8. Produktai sertifikuoti Ecocontrol ir Ecogarantie kaip ekologiškos skalbimo ir valymo priemonės

 

O geriausia žinia ta, kad iki gegužės 31 d. švaros priemones SONETT "Biosala" parduotuvėse ir www.biosala.lt galite įsigyti net-30% pigiau.  

Praeitas KUO PRANAŠESNIS EKOLOGIŠKAS MAISTAS PRIEŠ ĮPRASTĄ?
Kitas Tobulai jaunatviškos veido odos paslaptis